Draga Potočnjak: ZA NAŠE MLADE DAME
Torek, 29. 5. ob 19.00.
Štihova dvorana, Cankarjev dom.
 
   
 Igrajo: Nina Ivanišin, Darja Reichman, Primož Ekart, Željko Hrs, Pavle Ravnohrib, Andrej Murenc.





»PREČASTITI: Zakaj je pa ona tu, če smem vprašati?
BRINA: Ker sem očeta zaklala. Prej pa še mamo, pa babico, babico sem še spekla – (Smeh.)
INŠPEKTOR: Droge.
BRINA: Kakšne droge? Samo kondome sem kradla! (Prečastitemu.) A rabiš kakšnega?
PREČASTITI (tišje): Ja, in kaj boste zdaj z njo? Kaj ponavadi naredite s takimi?
BRINA: Kol nam nabijejo skoz rit. Saj boš pomagal?«

Javnemu branju letošnjega prvonagrajenega dramskega besedila na Tednu slovenske drame v Kranju bo sledil moderiran pogovor z avtorico, dramatičarko in igralko Drago Potočnjak, režiserko Andrejo Kovač in igralci. Pogovor bo moderirala Ana Perne.


»V dramskem opusu Drage Potočnjak osrednje mesto najpogosteje zasedajo nenravni, iztirjeni, skrivenčeni medčloveški odnosi, katerih protagonisti so večinoma žrtve tako družbenih izkoriščanj kot individualnih zlorab v še tako razvitih in nominalno enakopravnih družbah. In avtoričina občutljivost za socialno nepravičnost oziroma družinsko nasilje se navadno osredotoča na ženske protagonistke. To velja tudi za dramo Za naše mlade dame, nekakšen kalejdoskop prizorov, skozi katere se z osvetljevanjem okoliščin in vzrokov za umor, ki ga zagreši junakinja Brina, razkrivajo njena preteklost z vsemi grozljivimi dejstvi, ki so jo pripeljale do točke, s katere ni več vrnitve, vred. Posebej boleča in malodane neubranljiva moč besedila Potočnjakove se izkaže v povezavi zasebne in družbene ravni, saj se v Brininem primeru obe zgrneta nadnjo. Ne samo, da gre za očetovo zlorabo hčerke, tudi tisti, od katerih bi bilo pričakovati dejansko pomoč, kot npr. policijski inšpektor in duhovnik, zgolj izkoriščajo svoj položaj in se okoriščajo z nemočjo v skrajno stisko prignanega dekleta. Dramsko besedilo Za naše mlade dame izstopa ne samo zaradi sporočila in občutljive osredotočenosti na besedo, temveč tudi po zavezanosti odrski situaciji. Nevsakdanja je namreč struktura drame, saj skoraj na način filmskih flash backov preskakuje naprej ali nazaj med prizori in dogajalnimi časi. Vendar je drama, kljub prebliskom iz preteklosti, vseskozi zasidrana v sedanjosti, v kateri se počasi odstirajo koprene protagonistkinega dokončnega tragičnega prepoznanja. Kljub malodane vodvilsko sproščenemu naslovu je besedilo Za naše mlade dame sodobna črna tragedija o resnici ženske žrtve.« obrazložitev žirije na Tednu slovenske drame
 
   
   
 

 
 
 NAPOVEDI
 BRALNE UPRIZORITVE
 DRAMSKI TEKSTI
 OBVESTILA
 
 
 OSTALI PROJEKTI
 PREGLEJ
 
 
 
 
NATEČAJ ZA IZVIRNA DRAMSKA BESEDILA (04.06.2011)
 
KD Integrali razpisuje natečaj za izvirna dramska besedila!!!
(02.09.2010)
 
V Gledališču Glej pripravljajo program projektov za naslednja tri leta. Poziv je odprt do 15. avgusta 2009 na naslovu poziv@glej.si. Sprejemajo koncepte in ideje za projekte ter dramska besedila. (14.06.2009)
 
Peter Rezman
KNAPOVKSA VEČERJA
Premiera, 10. junija 2009 ob 20. uri, Muzej Premogovništva Slovenije, Velenje
(09.06.2009)
 
Naša umetniška vodja, SIMONA SEMENIČ je dobila Grumovo nagrado. (05.04.2009)